реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ українська ] Профессиональный дисбаланс или как выбрать будущую профессию

Половина украинской молодежи работает не по специальности, а еще треть хочет изменить ту профессию, которую выбрали ранее. Школьники не могут выбрать ту специальность, которая будет им по душе в дальнейшем, и вступают куда придется (укр.)

Про це пише "Сегодня". 

Дисбаланс на ринку праці

 

Недавно ми писали про те, що в Україні суттєва криза на ринку праці. Одна з головних проблем – професійний дисбаланс. У нас дуже багато людей з вищою освітою, яким нелегко знайти роботу. Наприклад, половина з тих, хто стоїть на обліку в службі зайнятості, – це люди з вищою освітою, а в великих містах, таких як Київ, Одеса, Харків, Дніпро, ця цифра і зовсім може досягати 90 %. Адже зараз затребуваними є далеко не ті професії, для яких потрібен диплом про закінчення вишу.

"Ринку заважає професійно-кваліфікаційний дисбаланс. В Україні так склалося, що до 80 % випускників шкіл вступають до вищих навчальних закладів. Дзеркально протилежна статистика для країн Європи, там до 30 % вступають до вишів, а 70 % отримують професійну освіту. Дисбаланс полягає в тому, що ринок потребує швачок, електромонтер, електрозварників, слюсарів, сантехніків. А ось економістів і юристів в службі зайнятості – надлишок", – зазначає голова Державної служби зайнятості (Центрального апарату) Валерій Ярошенко.

Щорічно понад 900 тис. випускників подають документи до навчальних закладів. І тільки близько 45 тис. з них – до коледжів і технікумів, решта хочуть здобути вищу освіту. Україна – одна з найосвіченіших країн Європи за кількістю дипломів – в середньому в країнах ЄС вищу освіту здобувають трохи понад 40 %, а ось в Україні ця цифра сягає 80 %.

Разом з тим, експерти кадрового порталу HeadHunter Україна зазначають, що зараз значимість наявності формальної вищої освіти в очах роботодавців знижується. Якщо 2014 року таку вимогу (мати диплом про закінчення вишу) містили 36 % пропозицій про роботу, то у вакансіях, розміщених за останні 12 місяців, цей показник впав до 24 %.

"З іншого боку, експерти сходяться на думці про важливість life-long learning (тобто перманентного підвищення кваліфікації та збагачення багажу знань протягом усього життя) і збільшення цінності крос-функціональних фахівців. Все це означає, по-перше, необхідність реформування інструментарію вузів, зміщення акценту на формування поглядів і світогляду студентів. По-друге, самі студенти повинні розуміти, що факт здобуття вищої освіти не є гарантією працевлаштування, а процес навчання не закінчується з отриманням диплома. Тому, вибираючи спеціальність, потрібно бути готовим постійно оновлювати знання в ній і в суміжних областях", – пояснили в HeadHunter Україна.

Яких фахівців з надлишком, а хто потрібен

 

Колишні школярі часто вибирають майбутні професії навмання, керуючись своїми міркуваннями про престижність або ж йдучи на поводу у батьків, які масово радять поступати на юристів і економістів. Цікаво відзначити, що 2018 року з 914 тис. заяв до ВНЗ в трійці лідерів за популярністю виявилися філологи, юристи і менеджери, яких тепер з надлишком на ринку праці.

Дані дослідження HeadHunter Україна показують, що найбільша конкуренція спостерігається в сфері вищого менеджменту, де в 2019 року на одне місце припадає 21 охочий, в юриспруденції – 10 претендентів на одну вакансію; в профсфері "видобуток сировини" на одне місце претендує відразу 9 чоловік, стільки ж – в ЗМІ.

"Разом тим, існує потреба в глибшій професійній орієнтації школярів з акцентом на індивідуальні здібності учнів і тенденції ринку праці. Наприклад, вже кілька років поспіль високою популярністю серед абітурієнтів користується спеціальність "Право". Однак ця профобласть є однією з найконкурентніших. Тож знайти роботу в цій сфері випускнику, за плечима якого ще немає великого досвіду, буде досить складно. Схожа ситуація і зі спеціальностей "Фінанси" та "Менеджмент", які також високо затребувані серед абітурієнтів", – кажуть в HeadHunter Україна.

Експерти додають, що роботодавці говорять про кадровий дефіцит у фахівцях виробничих, робочих, аграрних спеціальностей. Професії цих галузей зараз не є дуже популярними, але їх значимість зростатиме. Наприклад, пророкують появу таких завдань в аграрній сфері, як автоматизація та інформатизація сільськогосподарських підприємств, ферм, експлуатація складної роботизованої сільськогосподарської техніки, проектування і управління складними автоматизованими агрокомплексу тощо.

"Одна з найважливіших змін сьогодні – поширення автоматизації. Йдеться про ті види робіт, які можуть виконуватися програмно або механізовано з більшою продуктивністю і ефективністю. Наприклад, в області "Фінанси" прогнозуються поступове зникнення таких спеціальностей, як бухгалтер або операціоніст – базові операції з аудиту і бухгалтерського обліку виконуватиме програмне забезпечення", – зазначили на рекрутинговому порталі.

Чому молодь працює не за фахом і як це виправити

 

Нещодавно в Міністерстві освіти розповіли, що в Україні 50 % молоді працює не за фахом, а майже третина прагне змінити професію.

"В Україні є необхідність в проведенні якісної профорієнтаційної роботи серед молоді, починаючи зі школи, а також налагодженні консолідованих зусиль центральних органів виконавчої влади. За даними соціологічного дослідження "Молодь України-2019", 50 % молоді працюють не за своєю спеціальністю, і майже третина хочуть змінити професію, яку вибрали раніше", – сказав заступник міністра молоді та спорту Микола Даневич.

Головна проблема в тому, що ні батьки, ні самі школярі не орієнтуються на ринку праці і не розуміють, які професії будуть затребувані в подальшому, а на які вже не варто звертати увагу. Сама профорієнтація в школах найчастіше знаходиться на низькому рівні і не особливо може зацікавити учнів. До слова, більшість учнів при опитуванні відповідають, що ні разу не відвідували профорієнтаційних заходів.

Тому в уряді продовжують модернізувати освітню програму "Карта професій", створену ще 2016 року. До створення програми долучилися також і компанії з самих різних секторів. Проект покликаний показати молоді всю різноманітність професій і розповісти про актуальний стан різних галузей, причому безпосередньо словами самих роботодавців. В рамках цієї програми розробляються буклети, методичні матеріали, веб-сторінки з актуальною інформацією.

За матеріалами op.ua

20.05.2019 09:24, по материалам: https://op.ua/

Другие новости рубрики "Образование и наука в Украине"

Сегодня состоится акция "Нет Портнова в КНУ!"

Студенты, сотрудники, преподаватели КНУ им. Тараса Шевченко организуют протестную акцию "Нет Портнова в КНУ". Она состоится 20 июня в 18:30 возле красного корпуса университета (укр.) Про це повідомляється на сторінці події. 19 червня стало відомо, що колишній заступник голови Адміністрації президента при Вікторі Януковичу...Докладно

20.06.2019 09:45

Министр образования против оценивания школы по результатам ВНО

ВНО чаще показывает заслуги репетиторов и способности родителей, а не уровень школ, - отметила Лилия Гриневич во время старта «Школы образовательных управленцев», совместного проекта Киево-Могилянской бизнесшколы и «Освитории» (укр.) Міністр освіти відповіла, що категорично проти такого оцінювання закладів. Окрім того,...Докладно

20.06.2019 01:31

Николай Томенко: ВНО как ЗЕРКАЛО УКРАИНСКОГО ОБРАЗОВАНИЯ

Что же есть результаты ВНО -2019 по нескольким предметам. Тест по украинскому языку и литературе НЕ СДАЛИ - 53 тыс. 613 участников (15.8%)! Сумской школьник покончил с жизнью из-за плохого результата ВНО! (укр.) Урядовці й чиновники пояснили, що це дуже добрий результат, якщо навіть не відмінний?! ПЕРЕКОНАНИЙ, нинішня...Докладно

20.06.2019 01:12

Определены пороговые баллы по иностранным языкам и биологии

20 червня на інформаційних сторінках учасників буде розміщено результати ЗНО з англійської, німецької, французької, іспанської мов та біології. Цього ж дня у розділі «Керівникам закладів освіти» буде завантаж...Докладно

19.06.2019 20:48

КМУ утвердил Положение об образовательном округе и опорном заведении

Местные власти сел, поселков, районов и объединенных территориальных общин в пределах одного или нескольких регионов смогут объединяться для создания образовательных округов. К ним должны войти опорные школы, учреждения дополнительного образования, культуры и спорта. Это определено Положением об образовательном округе и...Докладно

19.06.2019 18:41

Правительство упростило процедуру проведения опытов для образовательных и научных целей

Правительство упростило процедуру использования прекурсоров - химических веществ и реагентов - для обучения и исследований в учебных заведениях и научных учреждениях. Соответствующее решение Кабинет Министров Украины принял сегодня, 19 июня 2019 года. Проект изменений к порядку использования прекурсоров готовили совместно...Докладно

19.06.2019 18:28

Больше новостей рубрики "Образование и наука в Украине"

Новости других рубрик

Больше новостей