Студенту // Студентська сім'я // Статті // Запитання Державному фонду сприянн...

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Юридична консультація

Увага! Безкоштовна правова допомога!

Відтепер на сторінках сайту "Освітній портал" Ви маєте можливість отримати фахові відповіді на Ваші звернення з питань пов'язаних із освітнім процесом

Партнер рубрики - Юридична клініка "Надія" Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі.

Більш докладно

Запитання Державному фонду сприяння молодіжному житловому будівництву

1. Що таке МЖК? Відколи вони беруть свій початок і коли були започатковані в Україні?

Молодіжні житлові комплекси (МЖК) - це спроба побудови комунізму в окремому мікрорайоні, навіть у дворі. Зрозуміло, що комплекси народжувалися тоді не спонтанно, для цього існувала маса передумов. Перш за все, в ті часи, як і нині існувала величезна проблема із забезпеченням житла. Проблема ця не давала молоді практично ніяких шансів отримати квартиру. Саме тому в основі створення МЖК лежала типово прокомуністична, але від того не менш приваблива ідея - побудувати своєрідну сучасну сферу для молодої сімї. Матеріально-технічна база, що закладалася для цього, передбачала не лише побудову житлових будинків, а й супутних із ними атрибутів обєктів соцкультпобуту, медицини, дитячих садків та шкіл, спортивних майданчиків та комплексів тощо.

На теренах колишнього СРСР перший МЖК утворився 30 років тому. А в Україні у грудні 2001 року святкувалася 15-а річниця руху МЖК.

2. Які плюси і мінуси руху МЖК за радянських часів?

Позитиви. Неабиякий вплив руху МЖК на молодь. Так само вважали і більшість тодішніх керівників, а це призвело до того, що наприкінці 80-х років у Радянському Союзі практично не залишилося куточка, де не б було молодіжних житлових комплексів. Саме вони сприяли розвитку у молоді нової суспільної свідомості, яка базувалася на усвідомленні відповідальності за власну долю та долю своїх дітей. Також важливо наголосити, що МЖК дали поштовх для створення перших громадських організаціях на місцях, які не замикалися на Москву та інші центри. У подальшому це відіграло важливу роль для розвитку місцевого самоврядування.

Негативи. Держава використовувала молодь, як одну з найдешевших на той час робочих сил. Маючи надію на отримання житла, молоді кваліфіковані фахівці (лікарі, інженери, вчителі) за копійчану платню зводили соціальні об'єкти, тяжко працювали на суботниках та на "добровільних" роботах у неробочий час. За це, згідно із системою соцзмагання, їм нараховувалися бали, які відігравали важливу роль при відборі претендентів на участь у будівництві власного житла. Конкурс був великим - по 15-20 чоловік на місце.

3. Що з досвіду МЖК радянських часів уже перенесено на сучасний ґрунт?

Сьогодні, коли спектр громадських молодіжних організацій дуже широкий, тодішній досвід часто приходить на допомогу. Саме МЖКівці разом зі студентськими союзами колись дали старт Українському національному комітетові молодіжних організацій. У 1992 році, під час шаленої інфляції, Всеукраїнській асоціації МЖК вдалося вирішити спільно з урядом питання про часткову компенсацію витрат на будівництво, яке постійно дорожчало. Протягом трьох років держава виділяла певні кошти, що дало можливість подекуди добудувати об'єкти.

Практично одночасно з наведеним досягненням було зроблено крок, який і зумовив напрям подальшої діяльності. Йдеться про активну участь у розробці закону "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді України". До нього було вписане положення про довгострокові пільгові молодіжні кредити на будівництво житла. Це і стало законодавчою базою для подальшої розробки інших нормативних документів.

4. Чи є перспектива повного відродження руху МЖК в Україні?

У первісному вигляді, навряд чи, та це і недоречно. Але певні елементи тієї структури, того досвіду варто використовувати. Тим паче, що вдалося не лише зберегти увесь позитив, напрацьований МЖК за багато років, але і зміцнити його, переклавши увесь досвід на нові економічні умови. Нинішні МЖК - це якісно інші формування, а їхня програма довгострокового кредитування значно цивілізованіша, ніж за радянських часів. Нині житло для молоді споруджують професійні будівельники, а молоді сім'ї тільки сплачують кредит.

Також варто наголосити, що нині активно пропагується ідея створення і розвитку програми соціотехнополісів. Це, свого роду, МЖК майбутнього. Соціотехнополіси - це ноу-хау, яке по-перше, покликане здійснити неабиякий прорив щодо розвитку багатьох державних галузей, а по-друге, здатне у доволі нетривалий термін поліпшити житлову проблему у нашій державі. Зрозуміло, що така спрямованість приваблюватиме не лише державних мужів, а й потенційних учасників цієї програми. Десятилітній досвід ринкових перетворень в Україні уже неодноразово демонстрував, що для досягнення успіху потрібні нетрадиційні підходи. Програма, розроблена фахівцями Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву та Державним підприємством "Науково-дослідний інститут регіональної політики" - яскравий приклад такого підходу, де технологічні процеси пропонується поєднати із соціальною складовою. Більше того, саме на ній робиться головний акцент. Досі найпоширенішим інструментом прискорення науково-технічного прогресу вважалася технополісна модель розвитку. Але за умови відсутності в Україні усталеної ціннісно-мотиваційної системи формування творчої особистості, треба насамперед сформувати систему соціальних стимулів творчої діяльності. Підсумовуючи, можна сказати так: соціотехнополіс покликаний стати збалансованою системою соціальних, економічних, культурних, політичних та природно-екологічних умов життєдіяльності людей, де за свідомої та цілеспрямованої підтримки держави створюються умови для розвитку тієї частини суспільства, яка мешкатиме на території соціотехнополісу.

5. Коли було утворено Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву?

У грудні 1993 року Всеукраїнській асоціації молодіжного житлового комплексу (МЖК) вдалося вирішити спільно з урядом питання про часткову компенсацію витрат на будівництво. Було ухвалено закон "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді України", яким передбачалося, зокрема, механізми пільгового кредитування молодіжного будівництва.

У грудні 1997 року згідно з рішенням уряду при Міністерстві у справах сім'ї та молоді було створено Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, на який було покладено завдання реалізації програми кредитування молодих сімей. На сьогодні фонд є державним і підпорядкований безпосередньо Кабінету міністрів.

Головою правління фонду є Валерій Омельчук. Головою Спостережної ради фонду є заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України Тимофій Мотренко.

6. Хто входить до Спостережної ради фонду?

 1. Павленко Юрій Олексійович - Голова Спостережної Ради, Міністр у справах молоді та спорту
 2. Берадзе Георгій Ріносійович - заступник Міністра Кабінету Міністрів
 3. Єфіменко Леонід Васильович - заступник Міністра юстиції
 4. Караван Ніна Григорівна - голова ЦК профспілки працівників молодіжних житлових комплексів та комітетів місцевого самоврядування (за згодою)
 5. Кузьменко Лариса Олександрівна - директор Всеукраїнської асоціації "Укрмолодьжитло" (за згодою)
 6. Максюта Анатолій Аркадійович - Перший заступник Міністра фінансів України
 7. Розенко Павло Валерійович - Перший заступник міністра праці та соціальної політики України
 8. Ярема Олександр Йосипович - голова Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Християнсько-демократична молодь України" (за згодою)

7. Як здійснюється фінансування Фонду?

Починаючи з 1998 року фінансування здійснюється як з державного, так і з місцевих бюджетів. Зокрема, цього року з держбюджету заплановано виділити 73,7 мільйона гривень, з місцевих бюджетів - близько 200 млн. гривень. Для порівняння - торік завдяки кредитуванню було збудовано дві тисячі квартир, а упродовж двох попередніх років (1998-99) - менше тисячі.

Якщо поглянути на ситуацію по різних регіонах України, то вона виглядає наступним чином. У 2000 році найбільше сукупних коштів із державного та місцевого бюджетів було виділено на кредитування молодіжного житла у місті Києві (20495 тис. гривень), Полтавській (4862 тис.), Вінницькій (4626 тис.), Дніпропетровській (4044 тис.), Львівській (3894 тис.), Харківській (3003 тис.) областях. Відповідно, і кількість сімей, яким було надано кредити, залежить від перелічених показників. Так, у Києві кредити було надано 275 родинам (21918,6 кв. метрів), у Полтавській області - 160 сім'ям (8708,5 кв.м.), на Вінниччині - 92 (57,4 кв.м.), на Сумщині - 63 (3587,5 кв.м.).

Цього року статистика (станом на 1 жовтня) виглядала так. З Державного бюджету по Україні профінансовано будівництво 275 квартир, загальною площею 17720,6 кв.м. на загальну суму 35700 тис. гривень. З місцевих - тільки 23 квартири, загальною площею 1222,2 кв.м. на загальну суму 1068,899 тис. гривень.

8. Хто може отримати кредит на будівництво житла?

Існують три умови:

 • вік кандидата не старше 30 років включно (для одинаків - 28 років включно);
 • перебування на квартирному обліку;
 • платоспроможність кандидата (постійне місце роботи).

9. На скільки років надається кредит?

Кредит надається на термін до 30 років.

10. Яким є механізм отримання кредиту?

Механізм фінансування молодіжного житлового будівництва передбачає надання кредитів молодим сім'ям, у яких вік подружжя не перевищує 35 років включно, а також самотнім громадянам до 35 років включно. Кредит має погашатися протягом 30 років після отримання житла. При цьому родина, що не має дітей, виплачує три відсотка річних до моменту народження дитини (перший внесок складає три відсотка). Народження однієї дитини дає право на безвідсотковий кредит. Позичальникові, який має двох дітей, держава сплачує 25 відсотків суми кредиту, а тим, у кого є троє чи більше малюків - 50%.

Програма сприяє утворенню нових робочих місць, знижує соціальну напругу в суспільстві. Адже хоча кредит і пільговий, громадяни так чи інакше сплачують за житло, отже така схема вигідна й державі.

11. Наскільки активно молодь цікавиться програмою довготермінового кредитування?

Інтерес молоді до програми постійно зростає. Протягом 1998-2000 років до фонду звернулися понад 100 тисяч громадян, 45 тисяч з яких уже стали потенційними претендентами на кредити, а понад 2,5 тисяч отримали фінансову підтримку на загальну суму понад 180 млн. гривень.

12. Чи вигідно на сьогодні отримувати кредити від фонду саме у такий спосіб?

Так, адже жодна банківська установа не надасть кредит на таких умовах, на яких було перераховано вище. Тим паче, молодь отримує нове житло.

13. Як визначається розмір кредиту?

Розмір кредиту визначається, виходячи з норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. метрів на сім'ю і середня вартість будівництва одного квадратного метра житла (за даними Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України для кожного регіону).

14. Яким саме законодавчим актом підкріплюється кредитування?

Положенням про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затверджене постановою Кабінету Міністрів від 29 травня 2001 року №584.

15. Чи повинен позичальник вносити під заставу своє майно, для того, щоб отримати кредит?

Позичальник вносить під заставу тільки побудоване йому житло і з юридичної точки зору оформлене як приватна власність позичальника для забезпечення погашення зобов'язань за кредитом.

16. Коли починається погашення кредиту і виплата відсотків по ньому?

Кредит позичальник починає погашати після отримання документів на право власності та оформлення застави, так само і виплата відсотків за користування цим кредитом.

17. Як відбувається погашення кредиту позичальником?

Погашення кредиту позичальником проводиться рівними частинами до останнього дня місяця звітного кварталу.

18. Які наслідки у разі відмови від кредиту?

При відмові від кредиту кредитна угода між регіональним відділенням та позичальником розривається, позичальнику повертається перший внесок та гроші, сплачені ним у рахунок погашення кредиту, крім відсотків за користування ним та пеня, а також страховий внесок.

19. Чи передбачається в майбутньому збільшення віку учасників програми?

Такі пропозиції розглядаються, але слід сказати, що у ряді держав віковий ценз ще менший - 26-28 років. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1065 встановлено для молодих учених вік до 35 років.

20. Навіщо потрібен квартирний облік?

По-перше, квартирний облік на сьогоднішній день передбачений законодавством України. А по-друге, кредит Державного фонду є пільговим і потрібно, в першу чергу, забезпечити житлом тих, хто цього потребує найбільше.

21. Чому не надають кредит на купівлю житла?

Програма фонду спрямована на придбання нового житла. Ця квартира є заставою. Даючи кредит позичальникам, фонд гарантує, що житло прослужить у належному стані як мінімум 30 років. А стосовно квартир вторинного ринку житла таких гарантій бути не може. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №246 врегульовано порядок надання кредитів на придбання житла.

22. Чому курс долара незмінний, а ціна на квадратний метр житла збільшується?

Ціни квадратного метра житла регулюються Держбудом України. Фонд щоквартально отримує від Держбуду відповідні дані.

23. Чи не можна зробити реконструкцію (капремонт) у квартирі (будинку)?

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні" молоді сім'ї та молоді громадяни можуть одержувати за рахунок бюджетних коштів пільгові довгострокові державні кредити на будівництво і придбання жилих будинків і квартир, на оплату вступних пайових внесків при вступі до молодіжних житлових комплексів, житлово-будівельних кооперативів, а також на обзаведення домашнім господарством.

24. Чому, коли у складі сім'ї один з членів не підпадає під умови кредиту за віком, сім'я у повному складі не може бути учасником програми?

Згідно з п. 2 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001року № 584 кандидат - молода сім'я, яку в правовідносинах, що виникають відповідно до цього Положення, представляє чоловік чи дружина, або одинокий молодий громадянин (громадянка), які згідно із законодавством мають право на отримання кредиту і подали відповідні документи консультаційному центру.

25. Чому громадянин, який перебуває на квартирному обліку в одній області, але мешкає і працює в іншій, не може бути учасником програми?

26. Чому молодих самотніх громадян обмежують нормативним метражем?

Згідно з п. 20 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001року № 584 розмір кредиту на будівництво (реконструкцію) визначається регіональним відділенням Фонду, виходячи з норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. метрів на сім'ю (далі - нормативна площа), вартості будівництва (реконструкції) житла за цінами, що діють на час укладення кредитної угоди, та витрат на страхування в період будівництва (реконструкції) житла. При цьому розрахункова вартість 1 кв. метра житла не повинна перевищувати його середньої вартості, що склалася в регіоні відповідно до даних Держбуду.

Ця норма встановлена як для одиноких молодих громадян, так і для молодої сім'ї.

27. Чому відсутня можливість комплектації квартири за власним смаком та бажанням?

Будівельна організація згідно з проектно-кошторисною документацією визначає вартість одного квадратного метра житла, виходячи із тої комплектації, яка розрахована в кошторисі. При згоді з підрядною організацією можлива заміна комплектації квартири без зміни розміру кредиту та вартості одного метра квадратного житла.

28. Чому неможливе перепланування помешкання на періоді будівництва?

Перепланування квартири можливе при зміні проекту, при цьому можлива зміна площі квартири, що тягне за собою додаткові витрати будівельника і відповідно зміна вартості одного квадратного метра. Недотримання встановленого порядку перепланування житла тягне за собою неможливість його здачі державній приймальній комісії в експлуатацію і відповідно неможливість заселення в збудовану квартиру.

29. Молода одинока громадянка є опікуном своєї неповнолітньої сестри. Чи можливе надання кредиту, як для неповної сім'ї з двох осіб (враховуючи пільгу передбачену для сім'ї з дитиною)?

Згідно з п. 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001року № 584 право на отримання кредиту мають молоді сім'ї та одинокі молоді громадяни, які згідно із законодавством визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, а саме:

 • сім'я, в якій чоловік та дружина віком до 30 років включно;
 • неповна сім'я, в якій мати (батько) віком до 30 років включно має неповнолітніх дітей (дитину);
 • одинокі молоді громадяни віком до 28 років включно.

Молоді вчені, подружжя, в якому чоловік або дружина є молодим вченим, та неповні сім'ї, в яких мати або батько є молодим вченим, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на отримання кредиту до досягнення молодими вченими віку 35 років включно, якщо вони є громадянами України, працюють на державних підприємствах, у державних науково-дослідних (науково-технічних) установах та організаціях, вищих навчальних закладах та закладах післядипломної освіти III - IV рівня акредитації на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників, зазначених у переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2001 р. N 1571 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 47, ст. 2103), або навчаються за денною формою в аспірантурі, ад'юнктурі, докторантурі.

30. Два позичальника, які раніше незалежно один від одного одержали кредити, одружуються. Чи можливо вирішення житлового питання щодо об'єднання житлової площі?

Не варто об'єднувати кредити, оскільки при отриманні кожним окремо одиноким молодим громадянином - йому додається 20 кв. метрів площі, на сім'ю ж додається 20 кв. метрів тільки один раз.

31. Молоде подружжя прописане у різних холостяцьких гуртожитках і не мають можливості стати на квартирний облік складом сім'ї - квартирний облік має тільки один з членів подружжя. Чи можливе надання кредиту для сім'ї, складом з двох осіб?

32. Сім'я має свідоцтво на земельну ділянку. Розпочате будівництво припинене через відсутність коштів. Чи можливе надання кредиту для продовження будівництва будинку садибного типу?

33. Сім'я, що складається з чотирьох осіб, має приватизовану квартиру малої площі та знаходиться на квартирному обліку. У сім'ї відсутні кошти на особистий внесок. Чи може фонд прийняти приватизовану квартиру, як попередній внесок позичальника? Яка методика оцінки вартості такої квартири?

34. Сім'я студентів прописана тимчасово, на час навчання, у студентських гуртожитках. Обидва члени сім'ї сироти та не мають перспективи одержати постійну прописку, оскільки виховувалися у дитячих будинках. Чи можливе надання кредиту для такої сім'ї?

35. Якими пільгами при отриманні кредиту користуються мешканці сільської місцевості?

Позичальникові, який проживає у збудованому (реконструйованому) за рахунок кредиту індивідуальному будинку у сільській місцевості, за умови його постійної роботи у сільськогосподарському виробництві, на підприємствах переробної та інших галузей АПК, що функціонують у сільській місцевості, в соціальній сфері с5ела та органах місцевого самоврядування на селі, в порядку, встановленому законодавством, погашається 25% суми наданого кредиту.

Пільги за користування кредиту надаються позичальникам з дати подання необхідних документів.

36. Якщо мене не влаштовуватимуть умови кредиту, чи можу я відмовитися від погашення?

Якщо позичальник відмовляється від погашення кредиту на будь-якому етапі дій кредитної угоди, ця угода розривається у порядку, визначеному кредитною угодою. При цьому позичальнику, згідно з умовами кредитної угоди, повертається попередній внесок та кошти, сплачені ним у порядку повернення кредиту, крім відсотків за користування кредитом та страхового внеску.

37. Чи зможу я в разі виникнення такої можливості достроково виплатити суму кредиту?

За бажанням позичальника може передбачатися можливість дострокового погашення кредиту. Установи не мають права чинити перешкоди у наданні позичальникові права на дострокове погашення кредиту і сплати відсотків за користування ним.

38. Якщо у нашій сім'ї народиться ще одна дитина, чи зможемо ми користуватися відповідними пільгами?

Якщо у складі сім'ї позичальника сталися зміни, які дають йому право на отримання пільг, він подає регіональному відділенню фонду відповідну заяву та документи встановленого зразка, що підтверджують такі зміни. На підставі цих документів та відповідно до положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям на будівництво житла, до кредитної угоди вносяться зміни із зазначенням обсягів щоквартальних платежів за кредитом і відсотків за користування ним.

39. Виходячи з яких нормативів площі житла визначається розмір кредиту?

Розмір кредиту визначається, виходячи з норми 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. м на сім'ю, вартості будівництва житла за цінами, що діють під час складання кредитної угоди та витрат на страхування в період будівництва житла. При цьому розрахункова вартість 1кв.м житла не повинна перевищувати його середньої вартості, що склалася в регіоні відповідно до даних Держбуду.

Розмір кредиту, що надається позичальнику для будівництва (реконструкції) індивідуального будинку та господарських приміщень у сільській місцевості, може бути збільшений на 30% суми, обчисленої відповідно до нормативної площі.

У разі перевищення нормативної площі та (або) розрахункової вартості будівництва житла встановленої кредитною угодою, позичальник протягом 5 днів після укладення угоди сплачує за власний рахунок вартість будівництва (реконструкції) понад нормативної площі житла та (або) різниці між фактичною вартістю житла і вартістю, встановленою кредитною угодою, а також додаткові витрати на страхування.

40. Чи є у нашої сім'ї перспективи на отримання кредиту, якщо і чоловікові, і дружині понад 30 років?

(Стосується мешканців Полтавської області) Керуючись ст. 43 закону про місцеве самоврядування в Україні, ст. 10 закону про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні, та на виконання рішення сесії обласної ради від 2.12.99 "Про додаткові заходи щодо реалізації довгострокового кредитування молодих сімей для житлового будівництва області" обласною радою затверджене Положення "Про порядок надання пільгового довгострокового кредиту на будівництво, придбання, реконструкцію та ремонт житла" в якому визначено право на одержання пільгового довгострокового кредиту на будівництво житла, користуються сім'ї та одинокі громадяни, а саме:

 • сім'я, в якій вік чоловіка та дружини до 35 років включно;
 • неповна сім'я, в якій мати або батько віком до 35 років включно, має неповнолітніх дітей;
 • одинокі молоді громадяни, віком до 30 років;

Кредити надаються за рахунок місцевих бюджетів.

41. Коли починається погашення кредиту, з якою періодичністю?

Погашення кредиту і сплата відсотків за користування ним здійснюється позичальником з дати реєстрації свідоцтва про право власності на збудоване житло. Платежі за користування кредитом, вносяться порядком, визначеному кредитною угодою, щокварталу, до останнього дня місяця звітного кварталу.

42. Чи залишається остаточною сума кредиту?

Якщо фінансування будівництва здійснюється поетапно, сума кредиту може уточнюватися до змін вартості 1 кв. м житла, та середньої вартості будівництва, що склалися у регіоні на час введення житла в експлуатацію.

43. Чи втрачає чинність кредитна угода у випадку смерті позичальника?

У разі смерті чи визнання у встановленому порядку позичальника недієздатним, його права і обов'язки за кредитною угодою та іпотечним договором переходять до спадкоємця або опікуна чи піклувальника, що оформляється відповідними угодами.

44. Чи має право на отримання кредиту неповна сім'я?

Якщо сім'я складається з матері (батька) та дитини, вона має такі ж самі умови на отримання кредиту, що і повна сім'я.

45. Чи мають право на отримання кредиту громадяни, що живуть громадянським шлюбом?

Ні, на них умови надання кредиту не розповсюджуються.

46. З якого моменту квартира переходить у власність позичальника?

Квартира переходить у власність позичальника після закінчення будівництва та здачі будинка в експлуатацію.

47. Яким чином потрібно підтверджувати свою платоспроможність?

Потрібно надати довідки з місця роботи про доходи за останні 12 місяців всіх повнолітніх членів сім'ї.

48. Скільки молодих сімей в Україні потребує поліпшення житлових умов?

За статистикою, таких сімей на сьогодні близько 800 тисяч.

49. Чому при оформленні документів на отримання кредиту вимагається прописка?

Згідно з п.17 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 року №584, кредит надається за умови перебування кандидата на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов. Таким чином, Фонд не вимагає підтвердження кандидатом його прописки.

50. Чому не враховуються інші пільги (інвалід дитинства, учасник бойових дій в Афганістані, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС чи потерпілий від її наслідків тощо)?

Для цього створені спеціальні служби, а наша програма створена, зокрема, для поліпшення демографічної ситуації в державі.

51. Чому не направляються кошти з держбюджету у ті райони області, в бюджетах яких не передбачено коштів на програму кредитування житла?

Тому що у держбюджеті немає у наявності стільки коштів, щоб надати кредит усім бажаючим і ми надаємо кредити позичальникам у ті райони області, де районні ради виділили зі свого бюджету кошти на обласну програму "Житло для молоді" (Стосується Волинської області).

52. Чи можна одним внеском у рік (наприклад, у першому кварталі) сплатити загальну суму квартальних внесків року без подальшої сплати за кожний квартал окремо?

Так, можна.

53. Яка причина вважається поважною при розірванні кредитної угоди з ініціативи позичальника?

54. Який термін будівництва житла у сільській місцевості?

55. Від чого залежить розмір державних кредитних коштів при розподілі по областях?

56. Яку суму пропонує Кабінет Міністрів виділити наступного року на молодіжне житлове кредитування?

Уряд пропонує виділити 70 млн. гривень, але парламентський комітет з питань бюджету при доопрацюванні проекту бюджету запропонував збільшити цю суму до 120 млн.

57. Чи достатньо такої суми?

Звичайно, ні. Фахівцями фонду підраховано, що для того, аби фінансування наступного року відбувалося більш-менш нормально, нам потрібно принаймні 250 млн. гривень. Це мінімально забезпечать потребу надання кредиту для позичальників, віковий ценз яких досягає критичного (30 років), позичальників, у яких найгостріше стоїть потреба щодо поліпшення житлових умов, а також багатодітних сімей.

58. Якби така сума була виділена, скільки можна було б збудувати квартир?

Якби бюджетне фінансування для фонду наступного року обчислювалося 250 мільйонами гривень, найближчим часом реально буде говорити про наступні досягнення. Керуючись досвідом останніх трьох років, можна з упевненістю стверджувати, що це дасть можливість залучити близько 250 млн. гривень коштів місцевих бюджетів, що разом складе близько 500 млн. гривень. А це - більше 7 тисяч квартир для молодих сімей. Зважаючи ж на те, що фондом здійснюється стратегія інвестування коштів у об'єкти незавершеного будівництва високого ступеня готовності, додатково буде введено в експлуатацію ще близько 15 тисяч квартир.

59. Чи можна отримати кредит, якщо члени сім'ї перебувають на квартирному обліку у різних містах області?

60. Чи має право на отримання кредиту сім'я, яка, подаючи документи, надала довідки про дохід за попередній рік, однак на момент отримання кредиту дорослі члени сім'ї або не працюють, або перебувають на обліку у центрі зайнятості?

61. Чи має право на отримання кредиту сім'я, яка на момент отримання кредиту не прописана за адресою, з якої ставала на квартирний облік?

62. Чи можуть представники сім'ї, що вже отримала кредит, але ще не отримала свідоцтва про право власності, виписатися з адреси, де вони стоять на квартирному обліку?

63. Чи зберігаються за сім'єю пільги на дітей, якщо вони досягнуть повноліття, одружаться чи помруть?

64. Які дії фонду, якщо сім'я, що отримала кредит, розлучається?

65. Як бути з пропискою, якщо сім'я позбавляється житла, яке вона отримала в кредит?

66. Чи може фонд надати кредит одинокій матері, якщо вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною? Як вона може підтвердити свою платоспроможність?

67. Чи впливатиме інфляція на вартість кредиту?

68. Через який проміжок часу після відповідного звернення можна отримати кредит?

На жаль, точної відповіді не можна дати, оскільки все залежить від надходження кредитних коштів та довжини черги.

69. Чому вартість квартири, яка надається в кредит за молодіжною програмою, виходить вищою за середні ціни на ринку житла?

Програма стосується нового житла, та й то, вартість 1 кв. метра житла не перевищує середньостатистичну вартість у більшості регіонів України.

70. Чи надаються кредити на купівлю квартири з вторинного ринку?

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №246 врегульовано порядок надання кредитів на придбання житла.

71. Які санкції застосовуються до тих, хто невчасно сплачує внески на погашення кредиту?

За прострочені платежі з позичальника сплачується пеня. При цьому позичальник зобов'язаний у 30-денний термін сплатити внесок разом із пенею.

72. Який дохід сім'ї або молодої людини має бути для того, щоб стати позичальником?

Згідно п.4 Інструкції про порядок визначення переваги в наданні пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла платоспроможність кандидата передбачає, що за умови сплати щоквартального платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням відсотків залишок потрійного середньомісячного доходу сім'ї кандидата не може бути меншим, ніж потрійний сукупний прожитковий мінімум, згідно із Законом України про затвердження прожиткового мінімуму на відповідний рік на кожного члена сім'ї кандидата, і розраховується за формулою: П = (Сд х 3) - (Щп + В3%) >= Pmin х 3 де: П - платоспроможність; Сд - сукупний дохід сім'ї на місяць (грн.); Щп - розмір щоквартального платежу (грн.); В3% - відсотки за користування кредитом перший квартал погашення (застосовується у разі відсутності дітей); Pmin - сукупний прожитковий мінімум на кожного члена сім'ї кандидата.

73. Чи можна отримати гроші на руки?

Ні, не можна. Кредитні кошти перераховуються через банківські установи на будівельні організації.

74. Чи можна нині говорити про перспективний розвиток міжнародного руху МЖК?

Український досвід уже найближчим часом може бути використаний на теренах СНД. Так, нещодавно відзначалася 30-та річниця утворення МЖК на теренах колишнього Радянського Союзу і у Москві з цього приводу відбувся форум. Було утворено Міжнародну асоціацію молодіжного житлового будівництва Україна-Росія-Білорусь, у якої мають бути великі перспективи. Можливо, незабаром до асоціації приєднається ще ряд держав, у першу чергу - Фінляндія. Можливе також входження ще кількох європейських країн, переговори з ними вже ведуться. Таке поповнення дозволить адаптувати західноєвропейський досвід до наших умов, залучити нові інвестиції тощо.

Джерело: Державний фонд
сприяння молодіжному
житловому будівництву

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.