Студенту // Навчання у вищій школі // Статті // Почати робити кар'єру не...

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Юридична консультація

Увага! Безкоштовна правова допомога!

Відтепер на сторінках сайту "Освітній портал" Ви маєте можливість отримати фахові відповіді на Ваші звернення з питань пов'язаних із освітнім процесом

Партнер рубрики - Юридична клініка "Надія" Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі.

Більш докладно

Почати робити кар'єру не рано... на 1 курсі

На 1-2 курсі ви, напевно, думаєте, що кар'єра, робота... - це все ще не для вас, про це можна почати думати ближче до випуску - курсі так на 5 - 6. Адже що саме головне в студентському житті? Добре проводити час! Правда? Правда, але не вся.

Зараз ваші оцінки й диплом про вищу освіту (нехай навіть червоний), хоча й мають значення при одержанні роботи, але їх вже недостатньо, щоб одержати престижну високооплачувану роботу. Адже випускників з гарними оцінками - греблю гати, а гарних вакансій - не так вже і багато. Тому задуматися про те, чим ви можете стати цікавими роботодавцям, потрібно якомога раніше.

Чим же студент/випускник вузу може бути цікавим роботодавцеві? Що може допомогти виділитися серед тисяч випускників вашої спеціальності, які одночасно з вами виходять на ринок праці? Тут вам допоможе кар'єрне портфоліо.

Що ж таке кар'єрне портфоліо?

Це всі досягнення, знання й навички, які має людина, і які допоможуть їй успішно діяти в певній професійній області. Зверніть увагу, що це не тільки знання й навички "за фахом", останнім часом роботодавці все більше звертають увагу на загальні навички, наприклад, уміння працювати в команді, уміння приймати рішення, уміння збирати й аналізувати інформацію, лідерські навички...

Чим масивніше ваше кар'єрне портфоліо, тим цікавіші ви для роботодавців. Чим більше вміст вашого портфоліо відповідає професійній сфері, у якій ви бажаєте працювати, тим вище ваші шанси швидко одержати гарну роботу.

Як роботодавець довідається про ваше кар'єрне портфоліо?

Насамперед, через ваше резюме. Резюме - не тільки ваша візитна картка при працевлаштуванні, але й відбиття ваших сильних сторін і досягнень, отриманих знань і навичок у певній сфері, тобто відбиття вашого портфоліо. По-друге, ваше кар'єрне портфоліо - головний предмет розмови на співбесіді. Від того, наскільки масивним є ваше портфоліо, прямо залежить ваш успіх на співбесіді при працевлаштуванні.

Як будувати своє кар'єрне портфоліо, ще навчаючись в університеті?

Почнемо з того, що будувати портфоліо потрібно під певну мету. Тому основне завдання протягом 1-2 курси для вас - визначитися з тим, у якій сфері й де ви хочете працювати по закінченні університету. Багато студентів думають, що назва їхньої спеціальності - це автоматично назва їхньої майбутньої роботи, але це зовсім не так. Наприклад, спеціальність "Електропобутова техніка". Знання, отримані в рамках даної спеціальності, можуть бути використані в самих різних видах робіт. От кілька прикладів: інженер-конструктор (місце роботи - виробничі підприємства, конструкторські бюро), інженер-наладчик (місце роботи - сервісні центри), співробітник відділу збуту (місце роботи - виробничі підприємства), продавець-консультант (місце роботи - оптові/роздрібні магазини продажу побутової техніки), викладач (місце роботи - вищі навчальні заклади). Цей список можна продовжити видами роботи, які більш опосередковано зв'язані зі спеціальністю, наприклад, фахівець із ринку побутової техніки, торговельний представник (у представництві якого-небудь бренду побутової техніки)... Зверніть увагу, що вибір роботи буде залежати від того, що вам подобається робити (ваших навичок) і від того, що вам цікаво (ваших інтересів). Вам подобається спілкуватися з людьми плюс ви давно стежите за новинками аудіотехніки - пряма дорога вам у продавці-консультанти, торговельні представники... Вам подобається копатися в електросхемах, розбирати (а може навіть і збирати) залізо - вам відкритий широкий спектр можливостей: фахівець-наладчик устаткування, фахівець сервісного центру.

Що потрібно для вибору кар'єрної мети на 1-2 курсі?

Можна - звернути увагу на те, що у вас виходить робити добре, за що вас хвалять інші; запитаєте про це у своїх друзів, батьків: відповіді допоможуть вам визначити свої сильні сторони, свої улюблені навички;

  • поговорити з викладачами, випускниками кафедри, знайомими, консультантами вузівського Центру кар'єри про можливі напрямки кар'єри, які відповідають вашим інтересам і здібностям;
  • звернути увагу на предмети, які подобаються - спілкуватися з викладачами, активно працювати на парах;
  • у Центрі кар'єри (такі центри зараз є в багатьох вузах) вам допоможуть визначити ваші інтереси й здібності;
  • відвідати Ярмарок робочих місць, інші зустрічі з роботодавцями, які організовує ваш вуз, щоб довідатися більше про кар'єрні можливості й вимоги роботодавців.

Складіть резюме, адже саме резюме в недалекому майбутньому допоможе вам описати роботодавцеві ваше кар'єрне портфоліо. Якщо в резюме писати нічого, виходить, вам нічого поки "продати" роботодавцеві, ви йому поки не цікаві. У той же час гарне резюме потрібно вміти написати.

Важливо навчитися працювати з комп'ютером, якщо раніше у вас не було такої можливості: це допоможе вам не тільки в навчанні, але й дасть важливу перевагу при пошуці роботи - роботодавці рідко тепер сприймають здобувачів, що не володіють комп'ютером. Навчіться користуватися Інтернет, заведіть собі електронну поштову скриньку - при пошуці роботи вона вам буде дуже корисний.

Робота на літо, нехай навіть не оплачувана, допоможе вам не тільки одержати важливі навички (наприклад, спілкування із клієнтами, продажу) і запис у резюме, але й дасть можливість переконатися, що ви вибрали правильний напрямок - вам підходить ця робота.

Основним завданням 3-4 курсів є вибір місця роботи та одержання досвіду

У цей час варто уточнити, як називається посада (-ди), що вас цікавить. Скористайтеся можливостями, які дає виробнича практика. Не прагніть обирати місце практики за принципом "де б поменше робити" або "куди легше всього потрапити", прикладіть зусилля, щоб знайти й одержати місце практики, що відповідає вашим кар'єрним перевагам.

Продовжуйте допрацьовувати своє резюме. Якщо у вашім вузі є Центр кар'єри, покажіть його фахівцеві - він допоможе вам зробити резюме більше професійним, підкаже, чого не вистачає у вашім кар'єрному портфоліо.

Почніть збирати інформацію про потенційних роботодавців, використовуючи Інтернет, професійну періодику, бесіди з людьми: знайомство з роботою компанії, її специфічними вимогами до співробітників допоможе вам краще підготуватися до співбесіди при працевлаштуванні. Контакти й інформацію про компанії зручно також збирати на Ярмарку робочих місць.

Приділяйте увагу заняттям в університеті, читайте професійну періодику, щоб бути в курсі новинок у вашім професійному середовищі - отримані вами знання й навички стануть конкурентною перевагою на ринку праці. Виберіть тему дипломної роботи у відповідності зі своїми кар'єрними пріоритетами - робота над дипломним проектом також стане частиною вашого кар'єрного портфоліо. Якщо ви вирішили йти в науку, самий час визначитися з керівником і почати брати участь у публікаціях і конференціях. Скористайтеся можливостями, які надає вам система курсів на вибір - намагайтеся обирати предмети, які дадуть вам знання й навички, необхідні в обраній вами професійній сфері.

На цьому етапі самий час подумати про навички самопрезентації. Адже вміння спілкуватися з роботодавцем по телефону, через електронну пошту, при особистій співбесіді - це всі навички, які можна напрацювати або, набиваючи свої шишки, або звернувшись по допомогу до фахівців: індивідуальні консультації й тренінги в Центрі кар'єри допоможуть вам розвити ці корисні вміння.

У цілому 4 курс ви повинні закінчити з розумінням того, яким буде ваш кар'єрний шлях на першому етапі по закінченні вузу. І неважливо, що ви можете згодом передумати, змінити свою думку: зміна мети спричинить усього лише зміни курсу, а ваші дії залишаться аналогічними.

5-6 курс - це вже переддень вашого кар'єрного старту

Багато студентів уже працюють, сполучаючи роботу з навчанням. Однак при виборі роботи на час навчання часто виникає дилема: працювати там, де я можу одержати знання, навички, необхідні мені для обраної професійної діяльності, або там, де більше платять. Адже у своїй професійній діяльності ви ще не дуже підковані й варті не багато. Вибір кожний робить сам, але варто враховувати, що робота в рамках обраної спеціальності істотно поліпшить ваше резюме.

Зберіть інформацію про заробітну плату в тій сфері, у якій ви хочете працювати - це допоможе вам упевнено відповідати на запитання при співбесіді "на яку зарплату ви претендуєте".

Зосередьтеся на предметах, знання яких потрібні роботодавцям: працюйте й задавайте питання викладачам з урахуванням обраного напрямку кар'єри. Пом'ятайте, що ніколи більше у вашому розпорядженні не буде такої кількості ресурсів як під час навчання у вузі (а головний із цих ресурсів - ваш час).

Почніть активно контактувати з роботодавцями: проходіть відбірні співбесіди, відвідуйте Ярмарку робочих місць у своєму вузі. Тут діє дуже простий принцип: чим більше співбесід ви пройдете, тим ефективніше ви зможете їх проходити надалі.

Ведіть записи контактів з роботодавцями. Багато роботодавців скаржаться, що студенти забувають прийти, подзвонити, написати... Обов'язково виконуйте домовленості, яких ви досягли з роботодавцями, адже вже по цьому вас будуть оцінювати як майбутнього працівника.

Дуже важливо пам'ятати, влаштовуючись на роботу, що не тільки вас вибирають, але й ви теж вибираєте місце роботи. Оцінюйте ставлення до вас роботодавця (висока ймовірність, що якщо на співбесіді до вас ставляться зневажливо, таке ж ставлення ви зустрінете й у компанії, особливо, якщо так поводиться керівник), оцінюйте зовнішній вигляд компанії (що б там вам не говорили про солідну, стабільну, процвітаючу компанію, але, якщо це 2-кімнатна квартира без ремонту, ви самі можете зробити висновки) і так далі.

Не бійтеся задавати роботодавцеві питання, адже крім інформації це дасть вам можливість показати роботодавцеві, що ви серйозно ставитеся до вибору роботи. Звичайно, питання про заробітну плату не повинно бути першим і основним, але його теж можна й потрібно задати. Цікавтеся, чого очікує від вас роботодавець, які будуть на початку ваші обов'язки, які перспективи кар'єрного росту в компанії, словом, запитуйте про усе, що є для вас значимим при виборі роботи.

Наостанок варто підкреслити два важливих моменти.

Ваші контакти - ваш основний ресурс під час пошуку роботи

Пошук роботи "по знайомим" як і раніше залишається найбільш ефективним, хоча це зовсім не означає, що вас "влаштовують" на роботу просто так. Серйозні компанії в наш час не практикують прийом на роботу родичів без процедури відбору, однак будь-яка компанія починає пошук кандидатів на роботу зі знайомих співробітників. Тому чим ширше мережа ваших контактів у професійній сфері, тим вище ваші шанси одержати роботу. Активне спілкування з викладачами вузу, які активно працюють не тільки у вузі, відвідування конференцій, виставок, спілкування зі старшокурсниками - от ті деякі заходи, які ви можете почати, щоб максимально розширити мережу своїх контактів. Коли ви почали активно шукати роботу, намагайтеся розповісти про це усім, кого ви зустрічаєте - ніколи не знаєш, де й коли виникне розмова про те, що потрібний співробітник, і про вас згадають.

Навички пошуку роботи й самопрезентації не є вродженими. Їх можна (і потрібно) розвивати

Знайдіть можливість звернутися по допомогу до фахівця, щоб довідатися більше про пошук роботи. Фахівці з кар'єрного консультування допоможуть вам

  • вибрати роботу, що вам підходить,
  • розробити індивідуальну стратегію пошуку роботи,
  • відпрацювати помилки й невдачі в пошуці роботи, щоб зробити висновки,
  • створити професійне резюме під ваші цілі,
  • підготуватися до співбесіди з роботодавцем,
  • відпрацювати помилки й невдачі співбесіди, щоб зробити висновки.

Фахівців з кар'єрного консультування можна знайти у вашім вузі (відділи сприяння працевлаштуванню студентів, центри кар'єри...), центри зайнятості надають такого роду послуги тим, хто стоїть на обліку, часто кадрові агентства проконсультують вас про те, як краще підготуватися до пошуку роботи.

Крім цього, навички піддаються тренуванню. Якщо ви візьмете за правило думати про свої кар'єрні пріоритети, планувати свій професійний розвиток, допрацьовувати резюме регулярно, пройдете кілька разів співбесіди з роботодавцем, то ви виявите, що все це не так вже і страшно.

(Переклад статті Михайла Довгопола
"Начать строить карьеру не рано... на 1 курсе"
Газета НТУ "ХПІ" "Політехнік"

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.